התחדשות עירונית:

“הדיירים ישנים טוב כי היד שחתמה על החוזה בונה את הפרויקט”

כתבה שפורסמה באתר גלובס במגזין התחדשות עירונית  בתאריך 25 בינואר 2017

משה שבח, מנכ”ל משותף בחברת עשר(רמ)הנדסה ובנייה: “אנחנו מביאים ניסיון רב בתחום הבנייה ויתרון משולש על פני היזמים האחרים”

[מתוך הכתבה]

הכתבה בשיתוף חברת עשר( רמ) הנדסה ובניין

“אחת הבעיות העיקריות בתחום ההתחדשות העירונית מתחילה עוד בשלב הראשוני מאוד, שבו הדיירים מבקשים הצעות מהיזמים השונים. ברוב המקרים לדיירים אין כלל הבנה בנושאי בנייה ותכנון, והם הולכים שבי אחרי יזמים חאפרים, או אפילו מתווכים בלבד, שמבטיחים להם הרים וגבעות שאין סיכוי שיתרחשו במציאות”, כך אומר יגאל ברוקס, מנכ”ל משותף ומנהל פיתוח בחברת עשר (רמ) הנדסה ובנייה.

לדבריו, “אותם יזמים מוסיפים באותיות קטנות בהסכם עם הדיירים שבסופו של דבר הכול יהיה נתון לסוג ההיתר שיינתן על-ידי העירייה, וכך רק בשלב שבו כבר התקבל היתר הבנייה, הדיירים מגלים שהם בעצם הולכו שולל על-ידי אותו יזם. בשלב הזה הם כבר נמצאים עמוק בתהליך, וממשיכים את הפרויקט בלית ברירה עם אותו יזם בעייתי”.

– איך אפשר למנוע את התופעה הזו?

“בשתי דרכים: פעם אחת, על-ידי התארגנות מסודרת של הדיירים עם נציגות מקובלת על כולם, עם עורך דין ועם יועץ הנדסי שיוכל לזהות עבורם איזה יזם הוא בעל ניסיון וידע בנושא, ואיזה יזם הוא בסך הכול סוחר חתימות, ופעם שנייה, כאשר מראש הדיירים יחליטו שהם רוצים חברה יזמית, שהיא גם קבלנית ביצוע.
“בצורה זו לא יהיו לדיירים הפתעות לא נעימות בדרך, כי מראש החברה היזמית והבונה תדע לאיזו תוכנית יש אחוזי התממשות גבוהים, והכי חשוב – היא תדע מה נחשב לדרישה תכנונית ריאלית של דיירים, ומהי דרישה שתימחק על-ידי העירייה בבואה להעניק את ההיתר הנכסף”.

חברת עשר (רמ) הנדסה ובנייה פועלת זה כעשור בתחומי ייזום הנדל”ן, תכנון ופיקוח הנדסי, התחדשות עירונית (תמ”א 38 או פינוי בינוי) ובנייה והקמה של מתחמי בנייה גדולים – הן כחברה עצמאית והן כקבלנית מבצעת, עבור חברות כגון סולל בונה, דורי, דניה סיבוס, אשטרום, תדהר ואחרים

לכתבה המלאה באתר גלובס לחצו כאן

כתבה בעיתון דה-מרקר:

עשר-כתבה-דה-מרקר

 

כתבה בעיתון תורכי:

 30SLM09T_SMD24SLM03T_SMD 15.09.43ASER

Demgegenüber befördert die verhältniswahl die politische integration der wissenschaftliche arbeit schreiben lassen wichtigsten strömungen durch aushandeln und kompromisse.